Racjonowanie pracy - pojęcie, znaczenie, cel, metodologia i formuły obliczeniowe

W celu zminimalizowania kosztów, ale z maksymalnym wpływem na wykorzystanie zdolności umysłowej, zdolności fizycznych, doświadczenia i umiejętności personelu, tworzony jest system. Normalizacja pracy to proces, w którym organizacja określa plan fizycznych lub umysłowych kosztów pracownika w miejscu pracy w celu ustanowienia zrównoważonego stosunku między wysiłkami pracownika i jego wypłatą.

Czym jest standaryzacja pracy

Jedną z najważniejszych części zarządzania stosunkami społecznymi i stosunkami pracy jest standaryzacja pracy. Zgodnie z tą koncepcją jest to proces, w którym analizowane są koszty fizyczne lub umysłowe niezbędne do wdrożenia jednostki pracy przez brygady lub poszczególnych specjalistów, kontrola wydatków jest przeprowadzana. Analiza pozwala ustalić związek między działaniami i kosztami. Normy obejmują produkcję podstawową i pomocniczą.

Cele i zadania normalizacji

Normalizacja ma kilka funkcji, nie spełnia jednego zadania. Funkcjonalności tego procesu obejmują następujące elementy:

  • planowanie produkcji;
  • organizacja procesu pracy;
  • podział obowiązków;
  • ocena działań poszczególnych pracowników w celu promocji.

Normalizacja ma rozwiązać kilka problemów. Najważniejsze jest zapewnienie naukowo uzasadnionej miary kosztów pracy dla wszystkich rodzajów pracy dla każdego pracownika zatrudnionego lub zarządzającego pracą. Ponadto proces tworzenia bilansu regulacyjnego rozwiązuje szereg problemów:

  • wykrywanie i wykorzystanie rezerw wzrostu wydajności;
  • obniżka kosztów produkcji gotowych produktów;
  • lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych;
  • ocena szans na nasycenie rynku przez konkurentów.

Rodzaje standardów pracy

W oparciu o opracowane centralnie normy, przedsiębiorstwo lub firma samodzielnie formułuje własne standardy pracy - ilość zadań (na przykład liczba części), które pracownik (zespół) musi wykonywać w określonym czasie. Mają odzwierciedlać różne aspekty pracy. Obecnie główne typy wartości funkcjonalnych są normami:

  • czas;
  • rozwój;
  • usługa;
  • liczby;
  • sterowalność;
  • znormalizowane zadania.

Norma czasu

Czas pracy ustalony dla pracownika (załogi), biorąc pod uwagę kwalifikacje i warunki wykonywania określonej jednostki pracy, nazywany jest czasem standardowym. Normalizację czasu pracy mierzy się w roboczogodzinach, obliczanie standardu czasowego pracy wykonuje się według wzoru: Nvr = Tpz + Top + Brake + TOTL + Tpt, w którym Nvr jest normą, podczas gdy inneelementy - czas:

  • Tpz - do przygotowania i zakończenia pracy;
  • Najwyższy - operacyjny;
  • Hamulec - wydaje się na obsługę miejsca pracy;
  • Totl - spędził na odpoczynku, osobistych potrzebach;
  • Tpt - wymagany do przerw technologicznych.

Norma produkcji

Aby rozwiązać problemy produkcyjne, ważne jest, aby zrozumieć, że taka norma produkcji. Jest to wskaźnik określający ilość produktu, jaką pracownik musi wykonać na zmianę lub godzinę. Obliczenia uwzględniają kwalifikacje warunków specjalistycznych, organizacyjnych i technicznych. Współczynnik ten można obliczyć według różnych formuł, często Nvr = Tcm /Nvr, w którym:

  • Nvr - norma produkcji;
  • Tcm - fundusz czasowy;
  • NWR jest normą czasu.

Wskaźnik świadczenia usług

Innym ważnym wskaźnikiem jest stawka usługi, która określa liczbę obiektów wymagających usługi o ustalonym czasie. Przykładem może być liczba komputerów, które muszą być skonfigurowane do zmiany pracownika. Pseudonimem tej reguły jest standard zarządzania, który dotyczy wyższych stanowisk. Obliczenie stopy utrzymania przeprowadza się zgodnie ze wzorem Nob = Td /1pro, gdzie:

  • Nob - norma służby;
  • Td to prawdziwy fundusz czasu pracy;
  • 1pro - ustawiony czas na konserwację 1 jednostki wyposażenia.

Normalizacja pracy w prawodawstwie

Kodeks pracy określa podstawowe wymagania normalizacji pracy. Dokument zawiera sekcję "Płatność i standaryzacja pracy",w którym znajduje się sekcja "Racjonowanie pracy". Rezolucja rządowa RF "O zasadach opracowywania i zatwierdzania standardowych standardów pracy" z 11.11.2002 r. Ujawnia istotę artykułu. Ponadto wykorzystuje się szereg dokumentów regulujących tę kwestię, w tym:

  • zalecenia Państwowego Komitetu Budowlanego Federacji Rosyjskiej w sprawie normalizacji pracy;
  • zarządzenie Ministerstwa Budownictwa Federacji Rosyjskiej dla pracowników pralni kąpielowych, usług rytualnych, pracowników branży hotelarskiej;
  • zarządzenie Ministerstwa Kultury dla pracowników bibliotek;
  • zalecenia Ministerstwa Rolnictwa dla Ekspertów Weterynaryjnych.

Metody normalizacji pracy

W decydującym stopniu dokładność ustalonej wartości przepracowanych godzin zależy od wybranej metody określania normy. Pod tym pojęciem znajduje się zbiór metod badania, analizowania procesów aktywności zawodowej, pomiaru pracy, kosztów czasowych, identyfikowania czynników normotwórczych i innych. Dokładne badanie pozwoli określić wskaźnik kosztów pracy, który jest konieczny i wystarczający. Wszystkie metody są podzielone na dwie grupy: analityczną i totalną. W Niemczech opracowano siedem metod:

  • pomiar czasu;
  • obliczanie czasu procesu;
  • metoda obserwacji wielopunktowych;
  • metoda porównania i oceny;
  • ankiety;
  • systemu wcześniej określonych wartości czasu;
  • planowana metoda czasu.

Ogółem

Kiedy definicja czasu jest ogólnie przeprowadzana, bez analizy procesu pracy, czynników normotwórczych, modelowania efektywnego urządzenia procesu pracy, mówimy oogólna metodologia. Racjonowanie według metody ogólnej ma trzy odmiany:

  • Eksperymentalne - wykorzystuje się osobiste doświadczenie specjalistów zatrudnionych w dziedzinie wyceny;
  • statyczne - dane uzyskane z danych statystycznych;
  • porównawczy (analogicznie) - informacje uzyskane w podobnej sferze z ustalonymi normami są porównywane z badaną pracą.

Analityczne

Jeśli to konieczne, zwiększ wydajność, wydajność pracy przy użyciu metody analitycznej. Jego istota polega na tym, że ustanowienie normy odbywa się na podstawie kompleksowej analizy rzeczywistego procesu. W wyniku tego wybiera się optymalne metody dla każdej części pracy. Dopuszcza się rozróżnienie podziału takiej techniki na kilka odmian:

  • eksperymentalno-analityczne badanie procesu pracy w naturalnych warunkach produkcji;
  • rozliczenie i analiza - ustalenie wskaźników norm dotyczących sposobu działania maszyn, standardów czasowych dla niektórych operacji;
  • stosowanie standardowych norm.

Racjonowanie i wynagrodzenie

Badania wykazują, że w ramach jednej branży wydajność może zmieniać się 2-3 razy. Kluczowym czynnikiem wpływającym na osiągane wyniki są wynagrodzenia jako główny element stymulowania pracowników. Organizacja płac w każdym przedsiębiorstwie obejmuje rozwój:

  • formy, systemy płacenia pracy;
  • systemy wynagrodzeń;
  • parametrów memoriałupłatności premiowe.

Ze strony aparatu państwowego ma to wpływ na standaryzację płac. Głównym czynnikiem jest ustanowienie płacy minimalnej. Wymogi dotyczące płatności są również regulowane w przypadkach, gdy zasady nie zostały spełnione. Jeżeli niepowodzenie jest winą pracodawcy, pracownik musi otrzymać kwotę równą średniej płacy lub więcej. Z winy pracownika obliczane jest wynagrodzenie na podstawie rzeczywistej ilości wykonanej pracy. Jeżeli powody są niezależne od pracownika lub pracodawcy, pracownik ma zagwarantowaną wypłatę co najmniej 2/3 wynagrodzenia.

Formy i systemy wynagrodzenia w przedsiębiorstwie

Dla każdego przedsiębiorstwa ważny jest wybór formy i wynagrodzenia pracowników. W zależności od jakości, ilości i wyników pracy w interakcji z normalizacją i systemami taryfowymi określana jest procedura obliczania zarobków. Nagroda jest najważniejszym elementem motywowania, przyciągania i zatrzymywania pracowników w przedsiębiorstwie. W praktyce istnieją dwa systemy rachunkowości kosztów: taryfowy i organizacyjny i techniczny, w każdym z nich wykorzystywane są liczniki: czas pracy i ilość wytworzonych produktów.

Definicja wynagrodzeń

W przypadku dyrektorów, specjalistów i pracowników stosuje się system wynagradzania płac. Zgodnie z pozycją zajmują oficjalne wynagrodzenie przez miesiąc. Każda firma ma listę stanowisk i wynagrodzeń, za które jest odpowiedzialna. Zróżnicowanie wynagrodzeń może zależeć od kwalifikacji, stopnia, stopnia i innychfunkcje. Wypłata menedżerów jest omawiana w umowie o pracę i nazywana jest umową.

Taki system płatności może obejmować płatności składek za przekroczenie wskaźników ilościowych lub jakościowych. Przepisy przewidują szereg obowiązkowych dodatków wyrównawczych i dopłat:

  • do pracy wieczorem i wieczorem;
  • do pracy w święta i weekendy;
  • dla nieletnich;
  • w odniesieniu do podróżnego charakteru pracy.

Opracowanie kolejności obliczania premii motywacyjnych i premii

Aby zachęcić pracowników, wiele przedsiębiorstw korzysta z płatności motywacyjnych. Premia to płatność na rzecz pracownika za określony wynik za wykonywanie obowiązków wykraczających poza wynagrodzenie zasadnicze. System premiowy jest opracowywany przez przedstawicieli Departamentu Pracy i Wynagrodzeń, Biura Rozwoju Kadr i zatwierdzonego przez kierownictwo. Świadczenie premii jest ustalane jako niezależny akt lub załącznik do układów zbiorowych.

Pracodawca ma prawo do niezależnego opracowania procedury obliczania nagród motywacyjnych. Chociaż system może być indywidualny dla każdego przypadku, powinien zawierać następujące elementy:

  • rodzaje i częstotliwość premii, płatności dla pracowników;
  • wyniki pracy dającej prawo do nagrody;
  • krąg osób ubiegających się o premie;
  • wskaźniki, od których zależy dostępność i wielkość premii;
  • zasady obliczania płatności;
  • warunki deuteracji.

Ktozajmuje się standaryzacją pracy w przedsiębiorstwie

W przypadku dużych przedsiębiorstw zaangażowanych w personelu obliczeniowej normalizacja, a dla małej organizacji może być zaangażowany w pracę tylko jedna osoba (personel), czasami wymaga wprowadzenia niezależny specjalista. Inżynierowie racjonowanie lub organizacja w procesie (normyrovschyky) posiadać znajomość przepisów sektorowych i międzysektorowych, znane materiały, na których organizacja pomiaru pracy w sekwencji i inne subtelności wymaganych do tego zadania.

Analiza i analiza kosztów czasu pracy

Specjaliści normatywni badają oferty pracy w celu określenia możliwości poprawy wydajności pracy poprzez poprawę jakości lub ilości. Korzystając z technik standaryzacji, tworzą one normy pracy dla konkretnych pozycji lub kategorii roboczych. W wyniku profesjonalisty utrzymuje stratę czasu, w celu określenia najlepszych metod pracy, aby zbudować strukturę i kolejność działań, zidentyfikować przyczyny awarii lub nadmiernie znaczących zasad optymalizacji produkcji.

Opracowanie, zastąpienie i przegląd norm pracy

W przypadku wprowadzenia nowych lub poprawy stary sprzęt, technologie, które zmniejszają złożoność i nakład pracy, istnieje potrzeba dokonania przeglądu przyjętych zasad. Powodem współczynników przeliczeniowych nie mogą stać się wysoki poziom wydajności produkcji przez poszczególnych artystów przy użyciu nowych technik, technologiilub ulepszanie miejsc pracy z własnej inicjatywy. Proces wprowadzania zmian odpowiada procedurze ustalania standardów w organizacji po raz pierwszy.

Filmy wideo